Stosuj te triki, a nie poznasz swoich kwiatów. Oto sekrety bujnych i zdrowych storczyków.

Kiedy decydujemy się na zakup orchidei musimy mieć świadomość, że jako roślina występująca w tropikalnym klimacie, będzie wymagała od nas wiele uwagi i profesjonalnej opieki.

Tym co wyróżnia storczyki spośród wielu innych kwiatów jest posiadanie tak zwanych korzeni powietrznych. W naturalnym środowisku pozwalają one roślinom storczykowatym przeżyć nawet bez ziemi. Pokarm pobierają wtedy z atmosfery oraz innych roślin np. kory drzew.

Pielęgnacja korzeni orchidei nie jest trudnym zabiegiem, ale niezbędnym by nasza roślina mogła być zdrowa.

Sygnałem alarmowym, że coś z naszym kwiatem jest nie w porządku są ciemniejące korzenie – może to oznaczać chorobę lub starzenie się pewnych partii storczyka. Najczęściej przybierają wtedy kolor brązowy, szary lub jesionowy.

Naturalnie powinny być zielone, nawet kiedy znajdują się pod ziemią. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby, powinniśmy niezwłocznie odciąć zainfekowane elementy rośliny.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W celu zmniejszenia prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, najlepiej posadzić orchideę w przezroczystej doniczce – to zapewni jej w całości dostęp do niezbędnego światła, w efekcie czego będzie mogła w niezakłócony sposób się rozwijać.

Dobrym sposobem jest również regularne sprawdzanie stanu zdrowia korzeni.

Po wyjęciu z doniczki i umieszczeniu pod bieżącą wodą staną się one jaśniejsze i stwardnieją. Należy pamiętać o tym, by przycinać tylko chore korzenie, koniecznie poza okresem kwitnięcia storczyka.

Przyczyny, czyli dlaczego storczyk choruje?

error: Treść zabezpieczona !!