Tym co wyróżnia storczyki spośród wielu innych kwiatów jest posiadanie tak zwanych korzeni powietrznych. W naturalnym środowisku pozwalają one roślinom storczykowatym przeżyć nawet bez ziemi. Pokarm pobierają wtedy z atmosfery oraz innych roślin np. kory drzew.
Sygnałem alarmowym, że coś z naszym kwiatem jest nie w porządku są ciemniejące korzenie – może to oznaczać chorobę lub starzenie się pewnych partii storczyka. Najczęściej przybierają wtedy kolor brązowy, szary lub jesionowy.
Naturalnie powinny być zielone, nawet kiedy znajdują się pod ziemią. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby, powinniśmy niezwłocznie odciąć zainfekowane elementy rośliny.
W celu zmniejszenia prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, najlepiej posadzić orchideę w przezroczystej doniczce – to zapewni jej w całości dostęp do niezbędnego światła, w efekcie czego będzie mogła w niezakłócony sposób się rozwijać.
Po wyjęciu z doniczki i umieszczeniu pod bieżącą wodą staną się one jaśniejsze i stwardnieją. Należy pamiętać o tym, by przycinać tylko chore korzenie, koniecznie poza okresem kwitnięcia storczyka.