Nie kupuj trutki na ślimaki, tak się ich pozbywa w ogrodzie: mam czyste całe podwórko bez zbędnej chemii
Ślimaki to jedne z najbardziej żarłocznych szkodników.
W ciągu jednej nocy są w stanie zjeść nowo posadzone sadzonki. Warto znać sposoby na pozbycie się ich. Szczególnie jeśli nie chcemy używać na naszych warzywach sklepowej chemii. Oto najskuteczniejsze metody ochrony ogrodu!
Jak zabezpieczyć ogród przed ślimakami?
Ze względu na to, że są aktywne nocą, ślimaki lubią ciemne miejsca. Szukaj ich w okolicy wysokiej trawy i donic.
Gęste chwaty też mogą być świetnym źródłem cienia i wilgoci. Staraj się, żeby Twoje grządki były dobrze oczyszczone i nie stało w ich okolicy nic, co może dać im schronienie.
Ślimaki wyjątkowo lubią wilgotne środowisko. Podlewaj swoje rośliny rano. Ziemia zdąży wyschnąć przez dzień i będzie ciężej im dotrzeć do Twoich sadzonek.
Ślimaki szczególnie gustują w:
- młodej kapuście
- fasoli
- ogórkach
- kalarepie
- rabarbarze
Naturalna ochrona
Ślimaki nie lubią ostrych, kłujących roślin oraz ziół o mocnym aromacie. Jeśli chcesz się cieszyć plonami bez ślimaków, posadź w swoim ogrodzie:
- tymianek
- nagietek
- szałwię
- rozmaryn
- lawendę
Rośliny te będą trzymały szkodniki z dala. Wrażliwe sadzonki posadź najlepiej w środku, a na brzegach posadź któreś z wyżej wymienionych roślin.
Dobrym rozwiązaniem są też kolczaste krzewy. Maliny, jeżyny czy róża to też świetne rozwiązanie. Zamiast całych krzewów możesz użyć tylko ich gałązek dookoła ogrodu.
To stworzy naturalną barierę ochronną. Jeśli nie chcesz lub nie masz miejsca na nowe rośliny, możesz użyć innego sposobu. Dookoła ogrodu wysyp 10 cm pas z pokruszonych skorupek jajek lub trocin z fusami kawy.
Skorupki będą ranić ślimaki, a fusy kawy są dla nich toksyczne. Z taką ochroną żaden szkodnik nie zaryzykuje wycieczki do Twojego ogrodu.
Ślimaki już tu są?
Jeśli nie zdążyłeś zabezpieczyć ogrodu i szkodniki już się do niego dostały jest na to sposób. Znajdź kawałek wolnej przestrzeni w swoim ogródku i zwilż go.