Oto cytrynowa kuracja antyrakowa: Dlaczego warto mrozić cytryny – potwierdzono naukowo
Cytryna to popularny owoc, który można znaleźć w każdej kuchni. Najczęściej ląduje w szklance wody lub herbaty, czasami jest też wykorzystywana do sałatek.
Powszechnie wiadomo, że jest dobrym źródłem witaminy C. W rzeczywistości cytryna jest nie tylko pełna składników odżywczych, ale posiada także właściwości przeciwnowotworowe.
Cytryna zawiera witaminę C, beta-karoten, witaminy z grupy B i E, potas, magnez, sód i żelazo. Wzmacnia odporność, opóźnia procesy starzenia i pozytywnie wpływa na produkcje kolagenu. Zawiera też terpeny pobudzające produkcje śliny. Stąd taka popularność tych owoców w walce o szczupłą sylwetkę.
Zwiększone wydzielanie śliny wpływa na enzymy trawienne, które przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn i sprzyjają odchudzaniu. Wprowadzając nawyk picia o poranku szklanki wody z cytryną, można osiągnąć zachwycające rezultaty.
Dzięki spożywaniu cytryn można się również pozbyć złogów i z krwi i substancji szkodliwych Zabezpieczy to przed wieloma choroba kardiologicznymi.
Cytryna zawiera jeszcze jeden cenny składnik – limonen. Ma on właściwości przeciwnowotworowe i stanowi silny przeciwutleniacz. Badania potwierdziły, że limonen jako substancja antyoksydacyjna zwalcza komórki rakowe, nie atakując przy tym komórek zdrowych.
Pozytywne wyniki zaobserwowano zwłaszcza przy jej zastosowaniu w nowotworach jamy ustnej, skóry, płuc, piersi, żołądka czy okrężnicy oraz występującej głównie u dzieci neuroblastomy. Największe stężenie związków z grupy limonoidów znajduje się w skórce cytryny.
W jaki sposób przygotować te owoce, by w pełni korzystać z ich możliwości?
Najlepszym sposobem jest zamrożenie cytryn w całości. Wykazują one wówczas największą skuteczność i zachowują pełnię witamin oraz składników odżywczych. Mrożąc całe cytryny, unikniemy także straty prozdrowotnych mikroelementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu po przekrojeniu owocu.
Wybierając cytryny, należy się kierować ich wielkością oraz zapachem – średniej wielkości owoce będą miały odpowiedni stosunek skórki i miąższ, a intensywny zapach zapewni odpowiednio kwaśny sok. Przed zamrożeniem należy dokładnie umyć cytryny. Można skorzystać z gotowych płynów do mycia owoców lub stworzyć domowy.
Najczęściej polecane są roztwory z dodatkiem sody lub octu, ale dobrze sprawdzi się także sparzenie wrzątkiem. Umyte owoce można umieścić w pojemniku lub strunowym woreczku i przełożyć do zamrażarki.
Cytryny są gotowe do wykorzystania, gdy staną się twarde i wysuszone. Najłatwiej zetrzeć je na tarce i wykorzystywać w napojach, jako dodatki do deserów, sałatek czy marynaty. Takie przygotowanie cytryn pozwoli na pełne wykorzystanie ich dobroczynnych właściwości.