Szybkie w przygotowaniu ciasto zaskakuje swoim smakiem. Zepsuty Kikut – Hit każdego przyjęcia
Zepsuty kikut – brzmi dziwnie i nie kojarzy się z jedzeniem. Nic bardziej mylnego. To ciasto zachwyca nie tylko niecodzienną nazwą, ale i pysznym smakiem.
Znajomi i rodzina z pewnością zapamiętają serwowany przez nas ten deser. Zepsuty kikut może stać się nawet rodzinną tradycją i symbolem pysznego smaku kojarzonego z naszym domostwem.
Ciasto „zepsuty kikut” – jakie składniki?
Na ten deser potrzebujemy składników na ciasto oraz na krem. Do tych pierwszych zaliczamy:
- jajka – 2 sztuki
- cukier – 1 szklanka
- dżem wiśniowy lub porzeczkowy – 1 szklanka
- kefir lub jogurt – 1 szklanka
- soda – 2 łyżeczki
- mąka – 1,5 do 2 szklanek
By przygotować krem potrzebujemy:
- kwaśną śmietanę – 500 ml
- cukier – około pół szklanki
Ciasto „zepsuty kikut” – jak przygotować?
W wysokim naczyniu należy ubić trzepaczką jajka, a następnie dodać dżem, kefir, sodę i mąkę. Całość wymieszać do uzyskania jednolitej masy, która ma być dosyć lejąca. Konsystencję tę należy uzyskać, dlatego też musimy odpowiednio zbalansować ilość mąki przy mieszaniu ciasta.
Przygotowujemy blaszkę do pieczenia ciasta. Smarujemy ją margaryną lub masłem i wlewamy przygotowaną uprzednio masę.
Możemy podzielić masę na 2 części i osobno je upiec lub zrobić 1 ciasto, a po upieczeniu przekroić. Piekarnik nastawiamy na 180 stopni, a pieczenie będzie trwało około 25 minut. Po upływie tego czasu, gotowy placek zostawiamy do wystygnięcia.
Gdy ciasto będzie już chłodne, kroimy je tak, by uzyskać 4 części. Będą one stanowiły warstwy naszego deseru.
Przygotowujemy masę na nadzienie. W tym celu do głębszego naczynia wsypujemy cukier, a następnie dodajemy śmietanę. Całość należy zmiksować tak, by uzyskać klarowną masę bez grudek cukru.
Gdy mamy już gotowy krem, przekładamy nim kolejno każdą warstwę ciasta. Następnie dekorujemy według uznania, np. bitą śmietaną lub polewą czekoladową.