Żyjemy w czasach, w których wszechobecny pośpiech i nieustanny stres zakłócają naszą równowagę wewnętrzną. Koniecznością jest odreagowywanie napięć codziennych po pracy.
Grzybobranie wydaje się idealnym sposobem spędzania wolnego czasu. wszyscy pasjonaci grzybów przyznają rację, że spokojny spacer po pięknym lesie to niesamowite przeżycie. Dodatkowa zachęta to takich aktywności jest możliwość obfitych zbiorów.
Pomyśl o tym, własne grzyby przydadzą ci się w kuchni. Jeśli nie masz czasu ani ochoty chodzić po lesie, grzybobranie możesz urządzić we własnym ogródku. Spróbuj. W niniejszym artykule opisany jest sposób na wyhodowanie własnych grzybów w ogródku.
Sposoby hodowli grzybów we własnym ogrodzie
Jakie znasz warunki sprzyjające wzroście grzybów? Oto one. Aby grzyby się pojawiły konieczne jest zaistnienie trzech warunków naraz: obecność różnych drzew takich jak dąb, sosna, brzoza. Potrzeba również ciepła i wilgotnego podłoża. Jeżeli w twoim ogródku jest minimum 18 stopni.
Znamy trzy sposoby rozmnażania grzybów takie jak: dyspersyjny, rozpraszający i leśny. Warto je znać by zastosować u siebie.
Sposobem na uprawę grzybów w ogrodzie jest namaczanie.
wielu grzybiarzy poleca i stosuje tą metodę założenia grzybni na naszym terenie. Co musisz zrobić? Zmiażdż kapelusze zebranych z lasu grzybów. następnie musisz zalać je 10 litrami wody z dodatkiem drożdży i cukrów. Po upływie określonego czasu trzeba wylać powstałą zawiesinę w wybrane przez nas miejsce w ogródku.
Zaleca się w tym celu odczekać minimum tydzień. w miejscu docelowym należy wykopać nieduży dołek, po wlaniu mikstury zagrzebać i podlewać raz w tygodniu.
Gdy wrócisz z lasu z koszykiem pełnym grzybów możesz założyć hodowlę w swoim ogrodzie.
W tym celu pokrój je na małe kawałeczki i porozrzucaj w tych miejscach w ogrodzie, w których panują najlepsze warunki zbliżone do tych leśnych. Przy zapewnieniu dobrego środowiska grzybnia namnoży się samoistnie. Jednak musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu podłoża. Gdy ziemia będzie za sucha nie zbierzesz żadnych plonów.
Jeżeli chcesz możesz zdecydować się na uprawę grzybów w szklarni.
Ten sposób sprawdza się w szczególności w uprawie boczniaka. Potrzebujesz w tym celu jedynie 60 litrowego worka, słomy, wody i łodyg grzybów. Do hodowli bardzo dobrze nadaje się kuchnia czy piwnica najlepiej gdy w pomieszczeniu jest okno. Jeśli go brak to odpowiednie oświetlenie zapewni żarówka.
Ważne abyś stworzył następujące warunki: temperatura pokojowa 15°C i wilgotność powietrza 85%. Jaka jest kolejność działań uprawy grzybów w ten sposób? Wodę musisz zagotować słomę i ostudzić. Następnie wyciśnij z niej nadmiaru wody.
Powsadzaj do woreczków warstwami na przemian z łodygami grzybów ułożonymi przy krawędziach worka. muszą pozostać widoczne. Gdy już to masz za sobą należy rozciąć worek od dołu i pozbyć się reszty zbędnej wody. Musisz też zadbać o przepływ powietrza dlatego ponakłuwaj torebkę w różnych miejscach po całości.
W taki oto sposób możesz hodować własne grzyby przez cały okrągły rok. Musisz jedynie ciągle obserwować uprawy. kiedy zauważysz, ze kiełkują ponacinaj torebkę w odpowiednich miejscach. umożliwisz w ten sposób wzrost grzyba na zewnątrz. Słoma jest tutaj pożywką, ciepło i wilgotność przyspieszają wzrost grzybów.