Moje praktyki sadzenia cebuli w rzędach, zarówno na wiosnę, jak i jesieni, są dziedzictwem mojej babci. Niemniej jednak, na razie, nie jest odpowiedni moment do sadzenia.
Jeśli nie posiadasz nasion zebranej w listopadzie, chciałbym Ci zasugerować kilka kroków, które przez lata przynosiły mi zadowalające wyniki.
Na początek przygotuj roztwór do namaczania cebuli. W 1 litrze wody o temperaturze między 45 a 60 stopni Celsjusza, rozpuść 1 łyżeczkę sody oczyszczonej.
Aby roztwór utrzymał ciepło przez 30 minut, czas namaczania cebuli, przykryj go i otocz starym kocem. Zanim zaczniesz moczyć cebulę, upewnij się, że usunąłeś wszystkie luźne łuski, pozostawiając resztę nienaruszoną.
Interesującym jest, że soda ma właściwości antyseptyczne, które nie tylko zwiększają plon, ale także chronią przed szkodnikami i chorobami, a także służą do neutralizacji kwasowości gleby. Możesz wykorzystać sodę oczyszczoną jako zamiennik dla mąki jesionowej lub dolomitowej podczas sadzenia. Po namoczeniu cebulę, sadzimy ją natychmiast w dołkach delikatnie posypanych sodą.
Te kroki odzwierciedlają metody, które mój dziadek wypracował i przekazał mi.
Inny sposób wykorzystuje Pani Janka. Ona przygotowuje cebule do sadzenia, rozpuszczając trzy szklanki soli w 10-litrowym wiadrze wody. Po namieszaniu roztworu, cebule umieszcza w nim i pozostawia na 1 do 2 dni.
Aby zapobiec pojawieniu się muszki cebulowej i innych szkodników, ziemia jest zalewana tym roztworem lub posypywana solą. Działa to jako forma dezynfekcji gleby przed sadzeniem.
Jeśli masz problem z nicieniami, mieszkańcy naszej wsi radzą namoczyć cebule w 2% roztworze nadmanganianu potasu na 10-20 minut przed sadzeniem. Jest to działanie dezynfekcyjne, które chroni nasiona przed chorobami i stymuluje ich wzrost.
Jeśli nie masz dostępu do nadmanganianu potasu, alternatywą jest namoczenie nasion w wodzie o temperaturze 20-25 °C. Proces ten prowadzi do usunięcia substancji hamujących kiełkowanie, nasiona zaczynają pęcznieć i szybko kiełkować.