Tort, który postawiony na stole znika w kilka chwil. Zajrzyj poniżej po przepis.
Napoleon to deser z długą historią, której może mu pozazdrościć wiele spośród dań. Według jednej ze znanych wersji powstał on we Francji w XVII wieku, po czym trafił do Neapolu, skąd wywodzi swe miano.
W czasach późniejszych nazwa została zmodyfikowana na cześć cesarza Napoleona Bonaparte. Chociaż przyrządza się go według podobnych przepisów na całym świecie, tort napoleoński ma swoją własną historię.
Zawiera krem, składa się z wielu warstw i pysznej kruszonki. Wcześniej podawano go przy okazji wielu świąt, zwłaszcza zimą – posypka na jego wierzchu symbolizować ma śnieg.
Potrzebne składniki:
- 6 jajek,
- 500 g margaryny,
- 4,5 szklanki mąki,
- 3 łyżki cukru,
- 1 l mleka,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżka octu,
- wanilia (do smaku).
Przygotowanie:
Należy przygotować dwa rodzaje ciasta. Do pierwszego używamy dwa jajka, sodę z octem oraz 2,5 szklanki mąki. Do drugiego ciasta będzie nam potrzebna margaryna, zmielona z pozostała częścią mąki na okruchy.
Pierwszy rodzaj ciasta należy cienko rozwałkować. Kładziemy na nim okruchy mąki i składamy na pół, po czym rozwijamy. Proces ten należy powtórzyć czterokrotnie. Ciasto dzielimy na 8 części i odstawiamy do lodówki, gdzie powinno spędzić 3 godziny.
Z ciasta, powstałego w opisany sposób, formujemy cienkie placki, które pieczemy przez około 20 minut w temperaturze 180 stopni.
W celu przygotowania kremu ubijamy 4 jajka z cukrem, 4 łyżkami mąki oraz wanilią. Następnie powoli dolewamy mleko, mieszając przez cały czas. Tak powstałą masę należy trzymać na ogniu, dopóki krem nie zgęstnieje.
Pozostaje tylko złożyć gotowe ciasto z posiadanych już elementów, delikatnie smarując je kremem. Jedno z ciast pozostawiamy, kruszymy i posypujemy wierzchnią warstwę deseru.
Nasze babcie znały ten przepis niemal na pamięć. Nie należy się temu dziwić – jest stosunkowo prosty, a przez to łatwy do zapamiętania. Przygotowanie ciasta może wydawać się początkowo trudne, jednak nie jest to przeszkoda dla prawdziwych fanów tego wypieku.