Woda utleniona ma właściwości dezynfekujące, świetnie nada się do pozbycia się przykrego zapachy dochodzącego z wnętrza pralki. W tym celu wlej dużą ilość wody utlenionej do pojemniczka na środek zmiękczający, a następnie włącz pralkę nastawioną na samo tylko płukanie. Na co dzień, warto po każdym praniu zostawić pralkę otwartą – to zmniejszy ryzyko powstania nieprzyjemnych fetorów.
Filtr wyłapuje nieczystości z wody (włosy, większe cząsteczki brudu), często też zatrzymuje rzeczy pozostawione w kieszeniach pranych ubrań, takie jak np. monety czy klucze. Do filtra mamy dostęp zazwyczaj poprzez specjalną klapkę w obudowie pralki. Czyszcząc filtr pamiętajmy o dokładnym usunięciu z niego pod bieżącą wodą .wszystkich niepożądanych rzeczy.
Miejsce, gdzie umieszczamy przed praniem proszek do prania i płyny do płukania najłatwiej umyć za pomocą wody z łagodnym detergentem oraz zużytej szczoteczki do zębów.
Uszczelki najłatwiej wyczyścić szorując je przy pomocy szczoteczki do zębów i wody z octem. Natomiast o bęben pralki najlepiej zadbać nastawiając pralkę na długi program prania wrzuciwszy przedtem do bębna dwie tabletki do zmywarki do naczyń. Taką procedurę warto powtarzać dwa-trzy razy do roku, gdyż w bębnie łatwo gromadzą się zabrudzenia i może rozwinąć się pleśń.