Wiele kobiet ma problemy związane z niskim poziomem aktywności i pracą siedzącą. Należą do nich bóle nerwu kulszowego, bóle miednicy i dyskomfort w odcinku lędźwiowym.
Dolegliwości te są bardziej nasilone u kobiet powyżej 50. roku życia, dlatego fizjoterapeuci opracowali poniższe ćwiczenia. Ćwiczenia zostały opracowane z myślą o konkretnej grupie osób, ale mogą być stosowane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.
Postępuj zgodnie z radami fizjoterapeutów, aby zmniejszyć ból pleców oraz ból kolana lub barku. Ćwiczenia te mogą być także stosowane w leczeniu takich schorzeń, jak zapalenie i ból nerwu kulszowego. Regularne ćwiczenia mogą również pomóc we wzmocnieniu mięśni miednicy. Regularne ćwiczenia mają wiele pozytywnych skutków, takich jak odchudzanie, relaks po ciężkim dniu, poprawa krążenia i walka z żylakami.
Te ćwiczenia są łatwe i szybkie, aby zmniejszyć ból i odblokować nerwy kulszowe.
Zestaw ćwiczeń powinien być wykonywany codziennie przez fizjoterapeutów. Należy upewnić się, że użytkownik jest w stanie wykonywać ruchy w granicach możliwości swojego ciała. Tolerowanie ograniczeń ruchowych ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia bólu podczas aktywności fizycznej. Ćwiczenia poprawią ogólny stan zdrowia kręgosłupa.
Ważne: W początkowej fazie ćwiczeń niektóre pozycje mogą być zbyt trudne. Jeśli aktywność fizyczna była tylko okazjonalnie częścią naszego życia, to normalne, że mamy trudności z długotrwałym staniem. Zanim zaczniesz ćwiczyć, jeśli stwierdzono u ciebie schorzenie kręgosłupa lub inne pokrewne schorzenie.
Program ćwiczeń
Połóż ręce na podłodze i połóż się. Wykonaj wdech i unieś rękę do góry, a następnie delikatnie opuść ją do tyłu. Następnie wykonaj wydech i przywróć ramię do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie to można wykonywać przez 30 sekund na każdą rękę, aby uzyskać widoczne rezultaty.
Nie należy kłaść całej dłoni na ziemi. Można dotknąć podłogi i położyć dłoń na ziemi. Pobudzi to mięśnie i sprawi, że będą one napięte. Należy zwrócić uwagę na to, jak ułożony jest kręgosłup. Musi on leżeć płasko na podłożu. Nie należy unosić pleców ani barków z maty.
Następnie należy podnieść jednocześnie obie ręce – dokładnie tak samo, jak w poprzednim ćwiczeniu. Ćwiczenie należy wykonywać płynnymi ruchami.
To ćwiczenie wzmocni Twoje barki. Jest ono szczególnie zalecane osobom cierpiącym na artretyzm, chorobę zwyrodnieniową stawów lub odczuwającym stały ból w barku. Ćwiczenie to należy wykonywać przez jedną minutę.
Trzymaj ramiona prosto i wyciągnij je na boki. Następnie wróć do pozycji wyjściowej, utrzymując napięcie mięśni. Nie odrywaj rąk od podłogi. Ćwiczenie to może powodować lekkie pieczenie, które zniknie po jego zakończeniu.
Możesz kontrolować oddech i wygładzać ruchy.
Następnie podnieś ręce i rozłóż je na macie. Teraz możesz delikatnie poruszać rękami jednocześnie w górę i w dół. Ćwiczenie to powinno być wykonywane przez jedną minutę. Ręce można trzymać w tym samym miejscu. Następnie wyprostuj ręce z dłońmi skierowanymi w dół. Kontynuuj ruch w górę i w dół.
Następnie odwróć ręce i wykonuj to samo ćwiczenie przez minutę.
Po wykonaniu powyższych ćwiczeń połóż ręce za głową i weź głęboki oddech. Następnie delikatnie opuść ręce, tak aby palce nie dotykały podłogi. Tę czynność należy wykonywać przez minutę.
Aby wzmocnić dno miednicy, podnieś jedną nogę i poruszaj nią do przodu i do tyłu. Powtarzaj tę czynność przez dwie minuty z każdą nogą. Ważne: Upewnij się, że miednica nie porusza się podczas tego ćwiczenia.
Następnie rozłóż nogi na boki, a potem delikatnie je złącz. Mięśnie brzucha powinny być napięte podczas składania nóg na pół. Ćwiczenie to zwiększa metabolizm i przepływ limfy.