Proste ćwiczenia redukujące napięcie i ból w odcinku szyjnym kręgosłupa
Oto porady specjalisty mające za zadanie zmniejszyć ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Każdy komu doskwiera tego typu ból wie, że czasami wykonywanie codziennych czynności staje się bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe.
Oto ćwiczenie opracowane przez niemieckich specjalistów zajmujących się bólem: Roland Libscher Bracht i dr Perta Bracht. Terapia ta została opracowana i nazwana terapią Libscher & Bracht. Warto wiedzieć iż jest to metoda oparta na trzydziestu latach intensywnych badań, które były prowadzone w celu wyeliminowania bólu poprzez terapię ruchową oraz modyfikację diety.
Obecnie wiele osób cierpi na bóle szyi bądź karku. Oto doskonałe ćwiczenie, które mają za zadanie zmniejszyć napięcie i przynieść ulgę w doskwierającym bólu. Ćwiczenie cechuje się także szybkim odczuciem ulgi i redukcji napięcia.
Ćwiczenie redukujące ból i napięcie
Aby wykonać ćwiczenie należy:
Krok nr 1: Usiąść na krześle, trzymać plecy prosto oraz położyć dłonie na czubku głowy. Wówczas osoba wykonująca ćwiczenie powinna mieć widok na to co widzi przed sobą.
Krok nr 2: Trzymając obydwie dłoni na głowie należy ostrożnie pociągnąć szyję do łagodnego zgięcia ku przodowi. W takiej pozycji osoba wykonująca ćwiczenia może odczuwać lekkie pieczenie w karku. Oprócz pieczenia pacjent odczuwa stopniowe rozciąganie szyi.
Co więcej rozciąganie tego typu przebiega również niżej i rozciąga większą część kręgosłupa. Podczas ćwiczenia należy trzymać ręce luźno na głowie i nigdy nie ciągnąć nimi głowy do przodu jedynie mają służyć na podtrzymanie. Natomiast jedynie wykonując wydech można spróbować przesunąć głową trochę niżej, aby nieco bardziej rozciągnąć mięśnie. Nie powinno to jednak być naciągnięcie powodujące nacisk oraz zwiększenie bólu.
Uwaga: W trakcie wykonywania tego ćwiczenia plecy powinny być zawsze proste, a naciągnięcie powinno być wywoływane jedynie poprzez ręce umiejscowione na głowie. Podczas wykonywania ćwiczenia dobrze jest mieć dodatkową osobę, która będzie kontrolowała pozycję naszych pleców i głowy.
Krok nr 3: W momencie kiedy głowa znajdzie się w najniższym punkcie należy zostawić na niej jedynie lewą ręką. Natomiast prawą należy położyć na ramieniu zachowaniem zgięcia w łokciu. Łokieć należy skierować lekko ku dołowi. W trakcie wykonywania ćwiczenia należy uważać również na to aby nie pochylać głowy na boki.
Dodatkowo bardzo ważne jest podczas wykonywania ćwiczenia aby głęboko oddychać. Po chwili należy zmienić stronę i wymienić prawą rękę na lewą. Choć jest to proste ćwiczenie warto spróbować, aby poczuć szybką ulgę odczuwanym w bólu.