Obrać cebulę, łupiny wrzucić do wody i gotować całość przez około 10 minut. Ostudzić i rozcieńczyć wodą tak, by uzyskać około 5 litrów roztworu. Uzyskanym preparatem należy podlewać codziennie ogórki. Przy użyciu opryskiwacza można stosować roztwór jako środek odstraszający szkodniki. Ten nawóz zdziała cuda – warto przekonać się o tym samemu.
Naprawdę wysokie zbiory ogórków wymagają stosowania intensywnego odżywiania roślin. Pomóc w nim może metoda stara jak świat – fermentacja. Wiadro napełniamy w 2/3 bułką tartą i zalewamy wodą, Skórki ładujemy namoczone, w innym bowiem wypadku mogą unosić się na wodzie, kiedy chleb zacznie fermentować.
Wiadro umieszczamy w ciepłym miejscu i pozostawiamy na tydzień. Powstała substancję rozcieńcza się wodą w stosunku 1:3. Można używać jej jako nawozu do podlewania niedawno posadzonych ogórków – stosuje się jej od początku kwitnienia do uzyskania owoców odpowiedniej wielkości.
Węgiel wsypujemy do wody i odstawiamy na jeden dzień. Następnie dolewamy do tego samego litrowego kubka. Używamy jedną filiżankę na jeden krzak ogórka, nawożąc bezpośrednio bryłę korzeniową. Dzięki temu będziemy cieszyć się wysokimi zbiorami.