Storczyk jest rośliną, która potrzebuje specyficznych warunków do prawidłowego rozwoju. Jeżeli zauważymy, że pojawiają się niepokojące objawy, powinniśmy sprawdzić, czy nie są powodowane przez jedną z poniższych przyczyn:
1. Zbyt rzadkie podlewanie – orchidee potrzebują być regularnie nawadniane, aby mogły rosnąć bez przeszkód.
2. Pojawienie się pleśni – kiedy już regularnie podlewamy naszego storczyka, musimy pamiętać o umiarze. W temperaturze pokojowej, która nie jest naturalna dla orchidei, nadmiar zgromadzonej w korzeniach wody prowadzi do pleśnienia rośliny.
3. Zbyt niska temperatura powietrza oraz niedostateczna ilość światła – storczyki to tropikalne rośliny i z tego powodu potrzebują być w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu.
4. Starzenie się rośliny – jeżeli storczyk ma bardzo dużo korzeni powietrznych oraz gęstą, drzewną strukturę sugeruje to, że roślina się starzeje. W takim wypadku mogą pojawić się objawy choroby.
Jeżeli mimo starań storczyk jednak zachoruje, musimy być gotowi na przycięcie chorych partii rośliny. Po wyjęciu storczyka z doniczki i oczyszczeniu go z ziemi, powinniśmy dokładnie sprawdzić układ korzenny.
Następnie przemywamy obszar cięcia roztworem nadmanganianu potasu lub pokruszonego węgla drzewnego. Możemy również przez 15 minut namoczyć korzenie w roztworze witaminowym, który przygotujemy rozpuszczając w wodzie jedną ampułkę witaminy B, B1 i B12.