Odpowiednie korzystanie z toalety ma również znaczącą rolę w leczeniu hemoroidów. Nie przedłużaj pobytu w toalecie, aby nie zwiększać obrzęku i przepływu krwi w strategicznym miejscu. Do łazienki idź od razu, kiedy tylko poczujesz potrzebę. Podniesienie nóg wyżej podczas wypróżniania znacząco podwyższy jego komfort. Do tego celu możesz użyć specjalnego podnóżka lub odwróconego wiaderka.
Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe nie tylko przy stanach zapalnnych. Dlatego pamiętaj, by pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Dieta bogata w błonnik jest bardzo ważna przy hemoroidach. Błonnik reguluję pracę jelit, co zmniejsza ryzyko zaparć, które powodują ucisk na hemoroidy.
Produkty bogate w błonnik to np. śliwki, marchew, brokuły, szpinak, jabłka, groszek, rośliny strączkowe oraz płatki owsiane. Kolejny produkt, który powinien znaleźć się na Twojej liście zakupów, to jogurt z bifidobakteriami. Również pomaga on zapobiegać zaparciom.
Natura również zapewnia środki do walki z hemoroidami. Są to m.in. maści z oczaru wirginijskiego, aloes oraz krwawnik. Krwawnika możesz używać do tzw. nasiadówek. W 250 ml wody ugotuj łyżkę krwawnika. Oczaru wirginijskiego możesz używać również jako okładu. Liście ugotuj na parze i ciepłe przykładaj na obszar występowania zmian zapalnych.
Objawy hemoroidów zazwyczaj pojawiają się i znikają szybko. Już po kilku dniach domowej terapii wszystko może być za Tobą. Istotne jednak jest szybkie działanie, dlatego nawet jeśli hemoroidy Cię nie dotknęły, warto znać ich objawy i wiedzieć jak się bronić.