Nie tylko nasz ogród czerpie korzyści z pokrzywy, wykorzystywanej jako nawóz, odciek czy dodatek do kompostu, ale również nasze zdrowie. Lekarz zalecił syrop pokrzywowy na anemię, który ma również inne korzystne działanie na zdrowie. Najlepiej zbierać pokrzywę do połowy maja.
Syrop działa leczniczo na anemię, jest moczopędny (korzystnie wpływa na nerki i drogi moczowe), oczyszcza wątrobę, poprawia jakość włosów, zawiera dużo witaminy C, dobrze wpływa na serce i krążenie, detoksykuje organizm, obniża poziom glukozy we krwi i zmniejsza objawy alergii.
Potrzebne składniki to: 40 pokrzyw (zbieranych w miejscach nieskażonych), 6 cytryn (umytych w wodzie z octem), 3 litry zimnej wody, 1 kg brązowego cukru lub 200 g miodu.
Przygotowanie: Pokrzywy, jeśli nie padało dzień wcześniej, nie trzeba myć. Zanurz pokrzywy i pokrojone cytryny w pojemniku, przykryj i zaparzaj przez 24 godziny. Wymieszaj, odcedź, dodaj cukier lub miód i odstaw na dzień do rozpuszczenia cukru. Przechowuj w czystych pojemnikach w lodówce. Na anemię stosuj mieszając 100 ml płynu z wodą i pijąc w ciągu dnia.
Drugim przepisem jest syrop z pokrzywy długotrwały bez sterylizacji. Składniki: 40 pokrzyw, 40 g kwasu cytrynowego, 1,5 kg cukru trzcinowego, 2 l gorącej wody.
Wlej pokrzywę wrzątkiem, dodaj kwasek cytrynowy, zaparzaj 24 godziny, spuść płyn, podgrzej w piecu, dodaj cukier, usuń pianę, ostudź i włóż do szklanek. Nie wymaga sterylizacji, używany jako klasyczny syrop.